Zdjęcia z wakacji to niewątpliwie najlepsze pamiątki. Można nakupować rozmaitych suwenirów ale tak naprawdę oglądanie własnych zdjęć pozwala wracać w myślach do cudownych chwil na egzotycznych plażach czy też w miejscach które odwiedzaliśmy ze względu na ich historię.
Nie trzeba wcale być wielkim znawcą aby robić naprawdę udane zdjęcia wakacyjne. Warto zapoznać się z kilkoma informacjami w tej dziedzinie, a na pewno wejdziemy w posiadanie lepszych zdjęć niż do tej pory, będziemy wiedzieli jak sprawnie przygotować profesjonalne fotografie wakacyjne.

Spokój najważniejszy
To że zakładamy poprawienie się w robieniu zdjęć z wakacji, że chcemy osiągnąć wyższy poziom, nie oznacza, że trzeba niepotrzebnie się spinać. Tak naprawdę do wszystkiego należy podchodzić na luzie i przede wszystkim działać spokojnie, robić jak najwięcej fotek. Bo tylko praktyka czyni mistrzem.

Poznaj swój sprzęt fotograficzny
Większość osób która na co dzień nie obcuje z aparatami fotograficznymi, jedynie podczas wakacji z nich korzysta, nie ma kompletnie pojęcia o możliwościach swojego sprzętu fotograficznego. Dlatego przed udaniem się na wakacje warto poznać wszelkie możliwości aparatów. Jeżeli to możliwe dokupić dodatkowe elementy wyposażenia, w przypadku lustrzanek zaopatrzyć się choćby w dodatkowy obiektyw.

rodzinne wakacje

Zdjęciom pod słońce dziękujemy
Najczęściej popełniany błąd to robienie zdjęć pod słońce. Jesteśmy w jakimś przepięknym miejscu i jest okazja na cudowną fotografię. Nie ma znaczenia dla robiących, że jest to wszystko pod słońce. To karygodny błąd, z takiego zdjęcia nic nie będzie, przede wszystkim bohaterowie fotografii będą zaciemnieni.

Kilka zdjęć tego samego ujęcia
Przy robieniu zdjęć nie ograniczajmy się do jednego kliknięcia czy dwóch w danej sytuacji. Warto zrobić kilka zdjęć tego samego, a następnie sprawdzić w pamięci sprzętu jak wyszły. To pozwala na lepsze przygotowanie się i na pewno pstryknięcie fotografii takiej jakbyśmy chcieli, zrobienie zdjęcia idealnego

Dobieranie kadrów oraz fotografowanie konkretnych części ciała
Robiąc zdjęcia wakacyjne należy zwrócić uwagę czy robimy obraz całej sylwetki czy może jednak bardziej opłaca się tylko górne partie fotografować by uzyskać lepsze tło, by mieć więcej szczegółów pozostałych na fotografii. Również samo przyjęcie pozycji przez fotografującego, odpowiednia perspektywa czyni cuda.

Nie dokonuj amputacji części nóg, rąk
Najbardziej irytujące zdjęcia to te gdzie w kadrze nie zmieściły się np. całe nogi, są obcięte na wysokości kolan. Podobnie z rękami. Takie zdjęcia nadają się tylko do szybkiego skasowania, unikaj robienia tego typu błędów

Olbrzymy na zdjęciach
Zdjęcie na którym osoba fotografowana zajmuje większość kadru są kiepskie. Takich fotografii wakacyjnych jest cała masa. Lepiej zrobić zdjęcie z oddalenia, wykorzystać maksymalnie zoom by tak naprawdę zmieścić obok głównego celu całą masę ciekawych detali. Nie wolno również przeszarżować w drugą stronę, robić zdjęć na których konkretna osoba jest zbyt mała, praktycznie niewidoczna.

muszla na plaży

Sprzęt zawsze w gotowości
Miej zawsze przygotowany aparat, nie tylko do tego by zrobić zdjęcie. Przede wszystkim sprawdzaj baterii czy są naładowane, sprawdzaj czy wszystko ze sprzętem w porządku. Jeżeli robisz zdjęcia w ilości której nie powstydziłby się japoński turysta to nie zapominaj o karcie pamięci. Nie jest ona z gumy dlatego staraj się na bieżąco kasować zdjęcia które nie wyszły. Warto również zaopatrzyć się w dodatkową kartę pamięci

Written by miodo